Retoryka początku w korespondencji literackiej (Szymborska, Herbert, Barańczak)
DOI:
https://doi.org/10.29107/rr2024.2.7Słowa kluczowe:
captatio benevolentiae, intymizacja, korespondencja literacka, mechanizmy więziotwórcze, retoryka początkuAbstrakt
Koncepcja tekstu zbudowana jest na kilku podstawach: z jednej strony interesuje mnie fenomen początku tekstu, retoryczny i pragmalingwistyczny potencjał wstępu. Z drugiej strony – korespondencja literacka ze względu na ponadprzeciętny talent poetycki autorów i autorek wymyka się skodyfikowanym zasadom epistolografii. Sprawa komplikuje się jeszcze (i jak sądzę uatrakcyjnia), gdy weźmiemy pod uwagę, że z korespondencji Szymborskiej z Herbertem i Barańczakiem wyłaniają się portrety przyjaźni, bliskości – i przenikają się światy publiczne i prywatne, a wraz z intymizacją, większą bliskością relacji pojawia się także pytanie o ucieczkę od konwencji. Przyjęta perspektywa jest mikrosytuacyjna i jako taka odnosi się do różnych strategii rozpoczynania listu, charakterystycznych dla tych trojga literatów. Pozwala na wskazanie, na czym polega zjednywanie przychylności odbiorcy, jak łączy się z konstruowaniem tożsamości piszącego, z repetytywnym działaniem więziotwórczym.
Pobrania
Bibliografia
Arystoteles. 2009. Retoryka. Retoryka dla Aleksandra. Poetyka. Przeł. Henryk Podbielski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Barańczak, Stanisław i Herbert, Zbigniew. 2005. Korespondencja (1972-1996), Warszawa: Wydawnictwo Zeszytów Literackich.
Barańczak, Stanisław i Szymborska, Wisława. 2019. Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972–2011, opracowanie edytorskie R. Krynicki. Kraków: Wydawnictwo a5.
Całek, Anita. 2019. Nowa teoria listu, Kraków: Biblioteka Jagiellońska i Księgarnia Akademicka.
Chamot, Bolesław. 1988. Homofonia i monolog. Retoryka prozy monologowej, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
Eco, Umberto. 1990. Innowacja i powtórzenie: pomiędzy modernistyczną i postmodernistyczną estetyką, przeł. T. Rutkowska, „Przekazy i Opinie” 1990, nr 1-2, 12-36.
Eco, Umberto. 1996. Nieobecna struktura, przeł. A. Weinsberg, P. Bravo, Warszawa:
Grochowski, Grzegorz. 2018. Pamięć gatunków. Ponowoczesne dylematy atrybucji gatunkowej, Warszawa: Instytut Badań Literackich PAN.
Herbert, Zbigniew i Szymborska, Wisława. 2018. Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996, opracowanie edytorskie R. Krynicki. Kraków: Wydawnictwo a5.
Jan Ursyn z Krakowa. 1957. Modus epistolandi. O sposobie pisania pisania listów. Przekł., wstęp L. Winniczuk, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
Kita, Małgorzata. 2013. „Polski dyskurs prywatności”, Postscriptum Polonistyczne, nr 1(11), 93-110.
Kula, Agnieszka i Skibski, Krzysztof. 2021. Korespondencyjne autonomie Wisławy Szymborskiej. W Wspólnota. Formy, historie, horyzonty, red. M. Telicki, E. Winiecka, A. Rydz, A. Stankowska, Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM. S. 111-122.
Marzec, Lucyna, 2019. „Interpoetyki korespondencji: figury uobecnienia, fikcjonalizacja i zakłócenia technologii obecności”, Forum Poetyki jesień, s. 6-23.
Rybicka, Elżbieta. 2004. „Antropologiczne i komunikacyjne aspekty dyskursu epistolograficznego, Teksty Drugie, nr 4(88), 40-55.
Skwarczyńska, Stefania. 1938. „Teoria listu”. W Archiwum Towarzystwa Naukowego we Lwowie. Wydział 1 Filologiczny. Tom 9. Zeszyt 1, 1-374.
Szajnert, Danuta. 2000. Osoba w paratekstach. W Osoba w literaturze i komunikacji literackiej, red. E. Balcerzan, W. Bolecki. 47-83.Warszawa: Instytut Badań Literackich PAN.
Wojtak, Maria. 2004. Gatunki prasowe. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Res Rhetorica
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.
Artykuły publikowane są na lincencji CC BY 4.0. Treść licencji jest dostępna tutaj: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
Artykuły opublikowane na licencji CC-BY (wersje postprint) mogą być udostępniane przez autorów każdemu, na dowolnej platformie lub za pośrednictwem dowolnego kanału komunikacyjnego pod warunkiem, że zostały przypisane do Res Rhetorica jako pierwotnego wydawcy.